Haberler

VosVos veda ediyor (yeni nesil)

Alman otomotiv devi Volkswagen, Türkiye’de halk arasında ‘tosbağa’ olarak adlandırılan ‘Beetle’ model otomobillerinin üretimine son vereceğini duyurdu.

İlk kez Nazi Almanyası’nda 1938’de piyasaya sürülen Beetle, 20’nci yüzyılın ikinci yarısında dünya çapında üne kavuşmuştu.

Şirket 1998’de ‘New Beetle’ adıyla modelin yeni versiyonunu piyasaya sürmüş, 2012’den itibaren ise üçüncü nesil modelleri üretilmeye başlanmıştı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Volkswagen “New Beetle”ı 1998’de piyasaya sürmüştü. Otomobil özellikle ABD’de büyük satış başarısı yakalamıştı.

Yeni Beetle’ın üretimine ise 2019 yazında son veriliyor. Bu tarihe kadar iki özel model piyasaya sürülecek. Haberde VosVos’un kısa tarihine de yer veriliyor:

VosVos’un serüveni bundan 80 yıl önce 26 Mayıs 1938’de başladı. Ferdinand Porsche, VosVos’un ana hatlarının tasarımını Aşağı Saksonya’da bulunan Fallersleben’deki Volkswagen tesisinin temel atma töreninde dönemin başbakanı Adolf Hitler’e sundu.

VosVos bir dönem tarımda da gözdeydi. 1950’li yıllarda çiftçiler saban taktıkları VosVos’u traktör yerine tarlalarda kullandı.

Almanya’da son VosVos 1 Temmuz 1974’te Volkswagen’ın Wolfsburg’daki fabrikasında üretildi. VosVos’un üretimine Meksika ve Brezilya’da devam edildi.

Klasik modelin Meksika’daki üretimi 30 Temmuz 2003’e kadar devam etti. Volkswagen’ın Meksika’daki fabrikasının çalışanları düğünlerine özel olarak üretilen bir modelle gidiyordu.

1993’te Brezilya’da dönemin devlet başkanı Itamar Franco, ülkede Vosvos üretimine yeniden start verdi. Brezilya’da 1959-1986 yılları arasında yaklaşık 3 milyon 300 bin, 1993-1996 yılları arasında ise yaklaşık 46 bin VosVos üretildi.

Temmuz 2019 her ne kadar resmi olarak “Beetle” üretiminin sonu olsa da yeni ve modern bir Beetle üretiminden sonsuza dek vazgeçilmiş değil. Ancak Volkswagen şimdilik özellikle elektrikli otomobil alanındaki gelişmelere ağırlık vermeyi planlıyor.

 

Show More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close