BilgiVosvos Kütüphanesi

VosVos alırken nelere dikkat edilmeli

VosVos alırken dikkat edilmesi gereken bilgiler

Merhaba,
Sayfamızda bizlere en çok soruların başında “VosVos alırken nelere dikkat etmeliyim ?” geliyor..
Bu soruya bu yazıyla açıklık getirelim..
Öncelikle VosVos alacaksanız paranızın olması bir gercektir.. 2 bin 3 bin civarı paraniz varsa bu ise hiç girmeyin. yani demem o ki son paranızla VosVos alıp sonra üzülmeyin. VosVosu da heba etmeyin..
Bu arada şimdi alırım ufak ufak toplarım laflarıyla da kendinizi kandırmayın 🙂
 • Amortisör kulelerinde pas, çatlak, çürük varsa uzak dur.
 • Kapı direklerinde pas, çatlak, çürük varsa uzak dur.
 • Taban sacında ve marşpiyerlerinde pas, çatlak, çürük varsa uzak dur.
 • Isıtma sistemi ve üfleme sistemi (özellikle ön tarafa ve ön cama üfleme sistemi) sıkıntılıysa uzak dur.
 • Direksiyon zor dönüyorsa ve boşluk varsa kesinlikle uzak dur. Direksiyon kutusu arızalıdır ve değişmesi gerekir. Sıfır fiyatı 330 Euro’dur. İkinci el temiz var diyenlere inanma ve aracı alma.
 • Vites geçişleri zor ise ve vitesten atıyorsa o işe hiç girme.
 • Yağ yakma, damlatma, akıtma sorunu varsa 2000-2500 TL masraf çıkar (bugün çıkmazsa yarın çıkar)
 • Bagaj kaputu kaldırdığında durmuyorsa alma. Herkes orjinali gibi yapamaz, dandik bir amortisörle çözmeye çalışır orjinalliğini bozarsın. Orjinali gibi yapan var ise 500 TL.
 • Son olarak almaya karar verdigin VosVosu bir VosVos ustasina göster öyle al.. VosVos ustasi olmasi sart. Her usta anlamaz çünkü..
 1. NOT: bunların dışında kalan yerleri kafana takma, zamanla hepsi çözülür ve çok tutmaz.
 2. Bu yazının bir çıktısını al ve aracın başında şıkları çek ederek al aracını.

Detaylı Açıklama;

Küçücük araba az yakar; diye düşünmekte olan bir çok insan ama ne yazık ki böyle bir şey yok. Motorunun boxer tip (yatay silindir) ve karbüratörlü oluşu, şanzımanın 4 ileri oluşu ve fazlası nedeniyle, sağlıklı bir vosvosun 100 kmdeki ortalama yakıtı 12 litre civarında seyredecektir. Bu da ülkemiz şartların da fazla bir yakıt tüketimi sayılabilir.

Klima yok yazın pişersin; doğrudur klima yok ama yıllara meydan okuyan kelebek camları var. Güncel arabalar da artık kullanılmayan bu cam sistemi ile açılı olarak açılan camlar sayesinde yazın sıcağında bile bunalmadan seyehat edebilirsiniz…

Kışın donarsın; diye düşünen insanlar da var. Ama yanılıyorlar. Isıtma sistemi sağlıklı bir VosVos en az sfır bir otomobil kadar ısıtabilir içeriyi. İçeri aktarılan sıcak hava doğrudan motor ısısından gelmektedir. Arkaya arka koltukların altından, ön tarafa ise marşpiyerlerin altından ön tarafa ulaşmaktadır.

Onun yedek parçası yok ki; diye bir ön yargıda almış başını gidiyor. VosVosun yedek parçasını bulmak samanlıkta saman aramak gibidir. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok ilde orijinal alman ve yan sanayi ürün satan yetkili satış noktası bulunmaktadır. Aynı zaman da çıkma parçaları da bir çok hurdacı da bulunmaktadır. Ayrıca bir çok sanal platformda ikinci el parça alım satımı için gruplar kurulmuş olup, VosVos kullanıcıları arasında da keyifli alış verişler yaşanmaktadır. yine de parça ile ilgili sikinti yasarsaniz bizimle iletisime geçebilirsiniz.. sizleri yönlendiririz..

Ustası kaldı mı onun?; Küçük şehirlerde usta sıkıntısı yaşansa da büyük şehirler başta olmak üzere bir çok ilde sadece vosvoslar ile ilgilenen ustalar hala var. Hemde bir tane iki değil, oldukça fazla alternatifle..

Hararet yapar o hararet; Hava soğutmalı motora sahip olduğu için bir hararet korkusu almış başını gidiyor. Ama motoru sağlıklı olan bir vosvos kullanıcısına vız gelir bu korku. Öncelikle aracınızı tanıyor olmalısınız ki gereğinden fazla ısındığını hissetiğiniz an gerekli müdahele yi yapasınız. Bu müdehale de ustalık isteyen bir iş değildir, sadece rölanti de çalışacak şekilde birkaç dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Böyle durumlarla karşılaşmamk içinde yapacağınız her 200-250 kmde yolculukta bir 5 dakika rölantide motoru dinlendirmek olacaktır. Kaldı ki her sene yapılan Ordu vosvos şenliğine yurdun dört bir köşesinden yüzlerce kilometre yol kat edip gelen bir çok vosvos var , ve bunların bir çoğu tek marşta kat ediyor bu yolu.. 🙂

Sana gelmediğim gün sanayiye gittiğim gündür gülüm; diye bir geyikte var. Yaşları itibari ile insanların beyninde böyle bir algıda oluşmuştur. Ama vosvosun neredeyse tüm parçaları mekaniktir ve elektrik düzenlemeler sıfıra yakındır. Hal böyle olunca da bakımlı bir vosvos, sıfır otomobiller kadar, belki de daha az bozulur diyebiliriz. Şunu da hatırlatmak istiyorum, vosvosun en genci 40 yaşında. 40 yaşında olup, hala pırıl pırıl parlayan ve yol alan kaç tane otomobil var? 40 yaşını doldurmuş araçların yarısı garajlarda müzelerde, diğer yarısı da hurdalıklarda kola şişesi olmayı bekliyor. Ama vosvos hala yollarda!

Vosvosu alayımda zamanla nasıl olsa keyfime göre yaptırırım; diye düşünüyorsanız hemen klavyeyi bırakın ve koşarak uzaklaşın. Yapılan en büyük hataların başında bu düşünce gelir. Vosvos toplamak her ustanın yapabileceği bir iş değildir, her binicinin altından kalkabileceği ve sabredebileceği bir iş hiç değildir.
Düzgün sayılabilecek bir vosvosu restore etmek için günümüzde (eylül 2014) araba parası hariç minimum 20.000 TL bir bütçe ayırmamız gerekir. (yok artık dediğinizi duyar gibiyim, hemen real rakamlarla sizi bilgilendireceğim;

-Kaporta ve boya – 7500 TL
-Kaporta malzemeleri – taban sacı ve marşpiyel – 1000 TL
-Döşeme – 1750 TL
-Motor yenileme – 3500 TL
-Elektrik tesisatı – 1500 TL
-Aksesuar malzemeler – 2000 TL
-Gerekli fitil vs. sarf malzemeler – 1000 TL
-Camcı ücreti – 250 TL
-Çekicisi, gelmesi, gitmesi, yemesi, içmesi – 1000 TL
-Muayene ve evrak işleri – 500 TL
-Sıfır Lastikler 750 TL

Gördüğünüz gibi bunlar benim yaptığım harcamalar. Sadece kağıt üzerinde 21.000 TL. Buna 6.000 TL ye aldığım aracıda ekleyelim. 27.000 TL. evet yanlış duymadınız. 27.000 TL

Bu ücret maddi imkanlar doğrultusunda artadabilir, kullanılan parçanın kalitesine göre 2 ye de katlanabilir.

Şunu da not olarak eklemek istiyorum. Bu fiyatın yarısına, hatta 4te1 ine araba topladığını iddia eden insanlar var. Lütfen bunlara kulak asmayınız. 3 liraya 5 liraya vosvos toplanmaz. Toplanan arabaları da görüyoruz, heryeri macun, 1 kış sonra tüm boya çatlıyor. Vosvos toplayacaksanız dediğim gibi bir bütçe ayırın yada araba topladığını sanan kişilere kulak asmayın.

Bunlar işin maddi boyutları. Birde manevi bir süreç var ki oldukça sancılı bir süreç. Sözünde durmayan ustalar, verdiği vakiti 3 ay 5 ay geçiren ustalar, yanlış yapılan işler, sanayiye gelmeler koşturmalar off diyorum, sabrı ve boş vakti olmayan insanın yapabileceği bir iş kesinlikle değil.

İlk vosvosunuz olacaksa, gerekli maddi imkan ve bilginiz yoksa en iyisi düzgün toplanmış veya orijinal saklanmış bir vosvos almaktadır;

Çok beğendim, hemen alıyorum; buda yapılan çok büyük yanlıştır. Dıştan baktığınız da sizi kendine aşık edecek bir vosvos, aslında okeye dönen bir vosvos olabilir. Bunun için aceleci davranmayın. Hele ki bu zamanda herkesin çakal olduğu, araçları üstün körü toplayıp fahiş fiyatlara satmaya çalışıp insanların kandırmaya çalıştıkları zamanda çok dikkatli olun. Şehrinizde bulunan bütçenizin yettiği vosada bakın, en ucuz olan vosada bakın, en pahalı olan vosa bakın. Bu size araçlar arasında kıyaslama yapmanızı kolaylaştıracak, neyin iyi neyin kötü olduğuna görerek daha kolay karar vermenize yardımcı olacaktır.

 sonraki kısım alıntıdır,,
Show More

4 thoughts on “VosVos alırken nelere dikkat edilmeli”

  1. VosVos satışımız yok maalesef. 😉 Buradaki bilgiler size VosVos alırken yardımcı olacaktır. almadan önce iyice okumanızı öneririz.

Close