Haberler

Türkiye’nin HES gerçeği !

Bildiğimiz üzere uzun süredir yaz aylarında Ordu ilimize VosVoslar kamp yapmaya gider, yemyeşil doğasıyla, buz gibi akan deresiyle bizleri karşılayan Ordu’nun muhteşem yaylalarına artık sadece fotoğraflardan bakabiliyoruz.. HES uğruna yok edilen bu güzellikleri sizlerle paylaşmak, HES gerçeğini sizlere sunmak istedik..

HES’lerden üretilen elektirik Türkiye ihtiyacının % 10 bile karşılamamaktadır. lakin kaçak elektrik kullanma oranı % 15 lerde, yüksek gerilim tellede ki elektrik kaybı ise % 18 lerdedir..

Sadece devlet daireleri, mevcut haneler, yol ışıkları tasarruflu ampüle geçse yıllık %5 civarında tasarruf elde ediyoruz.

Türkiye’nin sadece rüzgar ve güneş potansiyeli mevcut tüketimin 2 katından daha fazla..

HES temiz bir enerji kaynağı değil. Termik Santral da öyle. Nükleer santral da öyle. Bulunduklara çevreye, o çevredeki insanlara zarar verir. Örnekleriyle mevcut..

HES ucuz bir enerji şekli değil.

Bu cennet vatanı cehenneme çevirmeye değer mi.?

 

Show More

2 thoughts on “Türkiye’nin HES gerçeği !”

  1. Tьrkiye nin su fakiri bir coрrafyada yer aldэрэnэn hatэrlatэldэрэ raporda, biyolojik зeюitlilik konusunda dьnyadaki en цnemli ьlkelerden biri olmasэ nedeniyle suyun ticarileюtirilmesinin toplumun aleyhine olduрunun altэ зizilirken bцlgelere gцre Tьrkiye nin HES gerзeрi de gцzler цnьne serildi. Tьrkiye nin en зok yaрэю alan bцlgesi olan Karadeniz deki HES projesi sayэsэnэn 341 olarak aзэklandэрэ raporda, Akdeniz bцlgesi 225, Doрu Anadolu 30, Gьney Doрu Anadolu 20 olmak ьzere ьlke genelinde toplam 1600 den fazla proje olduрu belirtildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close