Haberler

Örgüden Masallar ile çok renkliyiz

YARN BOMBİNG (Yün Bombalama) NEDİR ?

Bir sokak grafiti sanatı olarak 2004 yılında ortaya çıkan Yarn Bombing, sprey boya ya da tebeşir yerine iplikler kullanılarak ağaçları, bankları, köprüleri, araçları örgü ile giydirmektir.

Henüz genç bir sanat dalı olan Yarn Bombing, 2004 yılında Hollanda’da meydana çıkmıştır. 2005 yılında ise Amerika’ya sıçrayarak tüm dünyaya yayılmıştır. Halka açık alanları kişiselleştirmek, tabiri caizse sanat yapmak, mesaj vermek, reklam yapmak, protesto etmek, iz bırakmak, … Örgü örerek yapabileceklerinizin sınırı yok aslında. Bu tanımlardan yola çıkarsak bir süredir ülkemizde de karşılaştığınız bu sokak sanatını önce “Örgü Şenliği” diye adlandırarak “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Halı-Kilim- Eski Kumaş Desenleri Anasanat dalı öğrencilerimizle “Avazımız çıktığı kadar örüyoruz” adlı birçok proje gerçekleştirdik. Her proje de amacımız bir konuya parmak basmak ve farkındalık yaratmaktı.

Birçok sanatsal etkinliklerde, festival alanlarında ve fuarlarda örgü ile ağaçları, bankları, heykelleri rengarenk örgülerle kaplayarak masalsı mekanlar yarattık. Elişlerimiz geleneksel sanatlarımız içinde yer almasına rağmen “yarnbombing” bizde neredeyse hiç olmayan bir sokak sanatıyken son yıllarda özellikle bu farklı ve renkli sanatı sevenlerin sosyal medya paylaşımları, yaptığımız etkinlikler ve hobi fuarlarının desteğiyle dikkat çekmeye ve yayılmaya başladı.

Örgü örmenin; hem büyük bir terapi hem de duygu ve düşüncelerimizi ifade edebileceğimiz, geniş kitlelere ulaşabileceğimiz sanatsal bir hobi olduğunu unutmamamız gerekiyor. “Örgüden Masallar” ismini verdiğimiz bu alan düzenlememizde öğrenciler ve gönüllü kadınlar olmak üzere 25 kişi çalışmış olup yaklaşık 3000 yumak iplik kullanılarak 3 ay gibi bir süre içinde bitirilmiştir. Grileşmiş hayatlarımıza; renklerimizle biraz neşe ve mutluluk katmak istediğimiz için görmüş olduğunuz VosVos , bisikletler, banklar rengarenk giydirilerek masalsı bir mekan hazırlandı.

Derya TECİMER

 

 

Show More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close