EtkinliklerHaberler

Ordu VosVos Şenliği kısa tarihçesi

ilk VosVos şenliği 1995 yılında yapıldı. Ordu aşığı Enis AYAR limuzin haline getirdiği VosVosu nedeniyle gördüğü ilgiyi, Ordu’nun yaylalarında bir VosVos şenliği düzenleyerek bütün VosVoslara yaygınlaştırmayı düşündü.

Böylece insanı, doğayı, barışı seven VosVosçulara Ordu’nun olağanüstü güzellikteki yaylalarını gezdirmiş Ordu’nun dereleri türküsünün gerçek olduğunu göstermiş olacaktı.

Başta Taner AKSOY olmak üzere arkadaşları ve Belediye Başkanı Fikret TÜRKYILMAZ, yardımcıları Ayşe Bahar ÇEBİ ve Hüsnü YÜCEL ile konuyu defalarca tartıştıktan sonra şenlik düşüncesini İstanbul’a taşıdı. Ayar, kendisi de Ordulu olan VosVos ustası Yılmaz ÖZTÜRK ile birlikte dönemin tek örgütü olan VosVos İstanbul Fan Club başkanı Cem ÇOBANLI’ya gitti. Günlerce süren tartışmalardan sonra şekillendirilen şenlik 5 Temmuz 1995’te başladı. Ve sona erdiğinde gazetelere, ”VosVos dağlara meydan okudu”, ”Ordu’nun yaylalarında VosVos trophy” başlıkları altında yansıdı.

Çoğunluğu İstanbul ve Ankara’dan olmak üzere yaklaşık 40 VosVos, Ordu’nun 2000 ve 3000 metre arasındaki yaylalarında dolaştı. Bazen yağmur nedeniyle yayla sakinlerinin evlerine sığınan VosVosçular, bazen üzerindekileri çıkararak 3 bin 107 metre yükseklikteki, kar suyundan oluşan ısısı 1 derece olan Karagöl’e girerek ”serinledi”.

İçeceklerine fındık bahçesinden kopardıkları taze fındığı meze yapan VosVosçula, ”seneye bir daha” diyerek ayrıldı Ordu’dan. Ve sözlerini tuttular… Her şeyin bu arada olumlu şeylerin de çok hızlı değişerek olumsuzluğa dönüştüğü Türkiye’de, Enis AYAR ve VosVosçular şenliklerini geleneksel hale getirebildi.

VosVosçular bazen kendi olanaklarıyla, bazen sponsorların yardımıyla Ordu VosVos şenliğini 1996, 1997 ve 1998’de de yineleme başarısını gösterdi. Şenlik çerçevesinde 1996 tarihinde 3 ayrı yerde kamp kurarak trophy gerçekleştirirken, 1997 tarihinde Kaleboyu Uçurumunda Hacettepe Üniversitesi vurmalı ve üflemeli çalgılar orkestrası tarafından klasik müzik konseri verildi.

 

1998’de Karagöl eteğinde kurulan kampta dolunay aydınlığında ”yıldızlarla kadeh tokuşturan” VosVosçular, Yeşilce’nin geleneksel şenliğini renklendirdi. Bu etkinlikler, İstanbul Volkswagen Sevgi Derneği’nin (İSVOS) katkılarıyla gerçekleşti.

 

Show More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close