Haberler

Dünya VosVos Günü – Worldwide VW Beetle Day

Ferdinand Porsche ‘un el emegi göz nuru ”Halkın Otomobili” VosVoslar 22 Haziran 1938 tarihinde Wolfsburg fabrikasının üretim bantlarından yollara saçılmaya başlamışlardı.

21.529.464 adetlik satışlarıyla tüm dünyayı çepeçevre etkisi altına alan bu güzelliklerin 1938’den 2003 yılına kadar birçok ülkede birçok fabrikada üretimleri yapılmıştı.

Bizler renkleriyle, karakterleriyle herkesin sevgilisi olan bu güzellikleri yollarda ve hayatta tutmak için elimizden geleni yapıyor, geçmişiyle müstesna halleriyle onlara hayranlık beslemeye devam ediyoruz.

22 Haziran’ı tüm dünyada oldugu gibi bizler de “BeetleDay” olarak kabul ediyor ve bu günü kutlamaktan memnuniyet duyuyoruz..

Bu arada 22 Haziran’ın “BeetleDay” olarak kutlanmasının fikir babası Alexandar Gromov‘dur.

Gromov 24 Haziran 1995 yılında “World Wide Day of The VW Beetle” yani “Dünya Beetle Günü” olarak lanse edilmesini öne sürerek bu günün “BeetleDay” olarak kutlanması için çaba harcamıştır.

Tarihin önemi ise; Ferdinand Porsche’un tasarımı ortaya koyarak VosVoslarımızın resmiyet kazandıgı  22 Haziran 1934 tarihine dayanmaktadır..

VosVos Günümüz Kutlu Olsun..

#BeetleDay

Yazar: Ali Can UYAR (Eskişehir Vosbağa Derneği)

Show More

1 thought on “Dünya VosVos Günü – Worldwide VW Beetle Day”

  1. vosvosun tasarımı sadece Ferdinand Porsche ait değildir tasarımı Adolf Hitler’le birlikte yapılmıştır. Halkın Otomobili sıloganıda Hitlere aittir arabanın en büyük özeliği kazalarının %85inde yine dört lastik üzerine dönebilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close